sk-SK
Slovak
cart
Košík
menu

Čo je Xylitol

Xylitol (z gréckeho ξύλον - xyl [o], "drevo" + prípona - itol, ktorá sa používa na označenie cukrových alkoholov) je organická zlúčenina so vzorcom (CHOH)3(CH2OH)2, tiež sa však nazýva drevný cukor alebo brezový cukor. Dnes sa najviac vyrába z kukurice a najčastejšie pochádza z Číny, ktorá je jeho veľkým výrobcom. Pôvodne sa ale vyrábal z brezovej šťavy, dnes z brezového dreva.

Xylitol patrí do skupiny alkoholických cukrov. Je to sladidlo, ktoré sa nachádza v prírode v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, vrátane rôznych bobúľ, najmä vo slivkách, malinách a jahodách, jeho zdrojom sú aj kukuričné ​​plevy, ovos a pod. Xylitol sa prirodzene vyskytuje aj v ľudskom tele – organizmus dospelého človeka vyrobí až 15 gramov xylitolu denne. Xylitol je vhodný aj pre diabetikov a má asi o 40% menší kalorický obsah ako bežný cukor. Jedna čajová lyžička (5 ml) obsahujúca xylitol má 9,6 kalórií, čo je menej v porovnaní s jednou lyžičkou cukru, ktorá má 15 kalórií. Pretože neškodí zubom, je súčasťou mnohých špeciálnych žuvačiek a cukríkov. Xylitol je predmetom mnohých odborných štúdii, pretože sa predpokladá, že by mohol mať aj ďalšie využitie v oblasti medicíny. Nevýhodou xylitolu je to, že môže mať vo vyšších dávkach laxatívny (preháňavý) efekt. V členských štátoch EÚ sa xylitol označuje na výrobkoch kódom E 967.

Xylitol je prvým a jediným polyolom, ktorý bol uznaný za svoje jedinečné zubné výhody.

Pre psy, predovšetkým malých plemien, je však xylitol veľmi nebezpečný, spôsobuje im hypoglykémiu. Pri kŕmení psov je preto nutné dať si pozor na potraviny, ktoré xylitol obsahujú.

Stále ale platí to, že má nížšiu kalorickú hodnotu = len mierne dvíha krvný cukor. Čo ocenia ľudia, venujúci sa zdravému životnému štýlu, športovci, diabetici a všetci ostatní, pre ktorých je táto výhoda na prvom mieste.

Xylitol je odporúčaný mnohými stomatologickými asociáciami na celom svete schválením cukrárskych výrobkov bez cukru, v ktorých Xylitol tvorí najmenej 50% celkového sladidla.

VÝHODY XYLITOLU

Nauč sa sladiť Xylitolom a odstráň biely cukor zo svojej kuchyne aj života!

Vlastnosti

Molárna hmotnosť 152,15 g/mol
Teplota topenia 92-96 °C
Teplota varu 216 °C

 

phone
Zavolajte nám
chat
Alebo nám napíšte na
Prihlásenie
zabudnuté heslo
Nemáte ešte účet?Zaregistrujte sa.